Játékkonyha: Gasztroforradalom a gyerekszobában?
A játékkonyha az utóbbi idők egyik legnépszerűbb játéka. Miért olyan népszerű, és miért jó, ha játékkonyhával, kávéskészlettel, fodrászszettel vagy kisbolttal játszik a gyermeked? Nézzük végig ezeknek a jópofa játékoknak a legnagyobb előnyeit!
Néhány gondolat a szerepjátékokról
A szerepjátékokról már többször is írtunk. Erről, az egyébként óvodás és kisiskolás korban kulcsfontosságú játéktípusról ebben és ebben a bejegyzésben részletesebben olvashatsz.
Már több helyen is hangsúlyoztuk tehát, hogy mennyire fontos a szerepjáték a kisgyerekek életében, fejlődésében. Ezek a játékok összetettebbek, mint gondolnánk, és fontos szociális szereppel bírnak. A felnőttektől eltanult minták alapján, különböző forgatókönyvek szerint játszanak el egy-egy szerepet. Így a társas kapcsolatokról, a mindennapi interakciókról, de akár konfliktuskezelésről is sokat tanulnak játék közben. Emellett a szerepjáték a nyelvi készségekre is kihat, hiszen a szerepek mentén kialakított párbeszédek nyelvi fejlődés szempontjából is fontosak.
Érdekesség, és ha jobban megfigyeled a gyerekeket játék közben, akkor te is megtapasztalod, hogy kicsi, óvodás korban még csak 2-3 szereplősek ezek a játékok, és rövid, pár perces etapokból állnak.
Például a játékkonyha esetében 3 éves kor környékén még tipikus lehet a következő, maximum 1-2 perces játék:
-Mit kérsz?
-Paradicsomlevest.
-Tessék, megfőzöm neked, itt a tányér, szedek. Ízlik?
Ezek a játékok még az utánzás és a szerepjáték határán mozgó aranyos kis párbeszédek.
Később, ahogy egyre nagyobbak lesznek a gyerekek, összetettebb lesz a forgatókönyv, egyre több szereplő kap benne helyet. Ha a játékkonyhás példánál tartunk: 4-5 éves korra már komplett éttermi rendelést, pincért, szakácsot és vendéget játszanak el a gyerekek, akár 5-10 percben is. Majd a játék még komplexebb és szervezettebb lesz.
Hogyan segítsd?
A szerepjáték bonyolódásához és fejlődéséhez játékokkal is nagyszerűen lehet alkalmazkodni. Például először kaphat gyermeked egy igényes kis játékkonyhát, mi a Little Dutch termékeket ajánljuk, kezdhettek mini konyhával, de rögtön megvehetitek a gyönyörű, festett fából készült pultos játékkonyhát is. Ahogy a játékciklusok egyre összetettebbek és hosszabbak lesznek, úgy bővítheted a készletet. Például a vágható szülinapi tortánk, vagy a szépen kidolgozott kávéscsésze szett lehet a következő lépés, melyekkel idővel cukrászdás, kávéházas szerepjátékká lehet bővíteni a konyhapultot. Van pasztellszínű fa kávéfőzőnk, amellyel már igazán pro konyhát lehet kiépíteni a csöppségnek.
A szerepjátékozás nem ér véget az ovival. Kisiskolás korban már nagyon összetett és órákig tartó játékok is jellemzőek lehetnek. Ekkorra folyamatosan el is veszíti a szerepjáték jellegét ez a közös tevékenység, és egyre inkább a gyerekek által alkotott világ szabályai kapnak hangsúlyt.
Így végül szabályjátékká alakul az egyébként fantáziajátéknak is nevezhető szerepjáték. A szabályjátékok pedig mind pszichológiai, mind szociológiai szempontból más okból fontosak a gyerekek számára, többek között az önuralom elsajátításához, az ilyen helyzetekben való társas alkalmazkodáshoz vezet. Ezekhez pedig a szerepjáték az első lépés, a szerepek okán alkotott, még könnyedebb szabályok miatt.