INGYENES szállítás már 9.990 Ft-tól csomagpontra!   12 óráig leadott rendelésed akár még AZNAP átveheted a Boráros téren!

A mese ereje

A mese ereje

Fejből, könyvből, bekuckózva vagy séta közben, kettesben vagy csapatostul – mindegy, csak mese legyen! Az egyik legegyszerűbb, ugyanakkor legsokoldalúbb fejlesztő foglalkozás a meseolvasás, mesemondás, még ha eddig nem is így gondoltunk rá. Összegyűjtöttük a mesélés jótékony hatásait, hogy felnyissunk minden olvasásra képes szemet: ne becsüljük alá a mese erejét!

Manubaba bolt

Sokoldalú fejlesztő

Már egész kis korban, mikor gyermekünk szemében már látni véljük, hogy figyel, szívja magába a külvilágot, érdemes mesélni neki. Ha hisszük, ha nem, ekkor már hangunk megnyugtatja, szánk mozgása bámulatba ejti a csöppségeket. Cseperedő kisbabáink figyelmét egyre hosszabb időre tudjuk lekötni képes mesekönyvekkel és barátságos történetekkel. Vonjuk be, engedjük, hogy lapozzon. A képekre való mutogatással, kulcsszavak ismétlésével vagy éppen egy-egy szó kihagyásával segíthetünk a beszéd elindításában, bővíthetjük a szókincset és lassan de biztosan, a képzelőerő is szépen fejlődni fog.

Gyermekünk a mese révén (is) megismerheti a számára minden nap valami újat mutató külvilágot, és segít a későbbiekben kifejezni önmagát, de a lurkók koncentrációs képességére is pozitívan hat.


A szülő is profitál

Ki ne szeretne egy hosszú nap után egy kis lecsendesedést, összebújást szeretteivel? Elárulunk egy titkot: nem csak a felnőttek, a gyermekek is vágynak erre! A számunkra szinte észrevehetetlen, természetes ingerek a legkisebbek idegrendszerét sokkal jobban terhelik, így még inkább szükségük van egy kis békés feltöltődésre. A mese megnyugvást jelent, erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot, legfőképpen azért, mert ennél a tevékenységnél a gyermek a szülő 100%-os figyelmét élvezheti, nincsenek kütyük, elvégzendő feladatok vagy párhuzamos tevékenységek. Csak ő, te és a mese.

Ezért rajongunk a könyvekért

  • Fenntartható

A Manubabánál fontosnak tartjuk, hogy a választott játék ne csak egy gyermeket szolgáljon ki. Legyen strapabíró, tovább ajándékozható vagy kisebb tesóra hagyható!. A megfelelően kiválasztott könyvek pont ilyenek. Ráadásul sosem mennek ki a divatból!

  • A tuti ajándék

Persze előtte érdemes tájékozódni, hogy az ajándékozottnak megvan-e már az adott könyv, de ha van már kialakult ízlése, esetleg kedvence, üzletünkben naprakész eladóink azonnal tudnak ajánlani egy olyan kiadványt, amivel nem lőhetünk mellé.

  • Tökéletes útitárs

Ügyintézés, utazás vagy pár óra a nagyinál, bármi is legyen a program, mindig szuper, ha a hátizsákban a kulacs és némi ropogtatnivaló mellett van nálunk valami, amit fel tudunk lapozni és a kicsit nyugalomban lekötni.

  • Önálló játék

Már a kontrasztos lapozók időszakától kezdve nyerhetünk magunknak pár percet, amikor szinte biztosak lehetünk benne: a gyerkőc csak azért van csendben, mert beszippantotta egy könyv, nem pedig azért, mert valami csínytevés van készülőben.

 

Nem kötik le a könyvek? Van pár tippünk!

Ha azt érezzük gyermekünkön, hogy nem kötik le a könyvek, keressünk alternatívát. Ilyen lehet, ha a szöveg mellé képet társítunk, például mesevetítők segítségével vagy bevonjuk őket egy kitalált történet mesélésébe.


Engedjük, hogy ők válasszanak, akár saját, akár a bolt polcairól. A Manubabánál alaposan válogatott kötetekkel találkozhattok, és a szórakozás mellett nevelő jellegű írások is megtalálhatók. Legyen szó a környezettudatos szemléletmódról, érzelmek kezeléséről, vagy egy klassz mese is segítségünkre lehet egy-egy még ismeretlen élethelyzetben.

Hogyan válasszunk mesekönyvet?

Másfél-két éves korára a gyerekeknek már kialakulhat érdeklődési körük, megfigyelhetjük, hogy bizonyos dolgok jobban érdeklik őket, mint mások. Jellemzően kedvelt téma a babák, a járművek, az állatok. Kisebbeknél viszont bajban lehetünk, vajon mi az, ami lekötheti őket.

Kontrasztos lapozók

Már egész kicsi korban észreveszik és élvezik a kontrasztos, főként fekete-fehér formákat a babák. Ezekkel a kis lapozókkal, vagy lapokkal akár tornáztathatjuk is a kicsit. Természetesen ezek nem klasszikus mesekönyvek, de nem is baj! A babák percekig tudnak nézni egy-egy kontrasztos ábrát. Ekkor fontos, hogy ne is zökkentsük őket ki a megfigyelésből.

Kukucs könyvek

Egy éves kor körül már az apróbb formákat, egyszerűbb jeleneteket is értékelik a kicsik, imádják a kukucs játékot, ezért aduász a kukucs könyv. A kihúzós, betolós, ablaknyitogatós, így “mozgó” ábrák akkor igazán viccesek, ha játszunk a hangunkkal. Így a képi világ mellett a hallás érzékükre hatva is színesebbé tehetjük a történetet.

Zenélő kötetek

Kicsit több ingert mozgatnak meg azok a könyvek, amelyek valamilyen formában hangokat adnak ki. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy az apró kezek és az apró alkatrészek nem mindig jó párosítás. Választhatunk olyan könyvet is, amellyel mi magunk tudunk zenélni, énekelni, mondókázni. Egyik kedvencünk a Dinnadalok, páratlan illusztrációi mellett külön hanganyagával is ámulatba ejt, melynek téli kiadása is megérkezett hozzánk.

Böngészők

Másfél évesen már az egészen részletgazdag képi világot is élvezik a kicsik, ezért is közkedveltek ebben a korban a böngészők. A végtelenségig variálható a játék, a történet, gyakorlatilag megunhatatlan, hiszen minden alkalommal újabb és újabb részleteket fedezhetnek fel a szemfüles olvasók.

Ahogy Vekerdy Tamás is vallja: “A mesék oldják, vigasztalják, megnyugtatják a gyereket. A belső kép ugyanis feldolgozás, indulatok, vágyak, szorongások, ismeretek feldolgozása, ezért kell mesélni este, vagy ha beteg a gyerek.”

Éppen ezért tartjuk fontosnak mi is a mesélést és hisszük, hogy az önálló olvasás szeretete már egészen kiskorban megalapozható. Gondoltunk persze a nagyobb gyerkőcökre is, külön szekciót alakítottunk ki a kis könyvmolyoknak. Mert a mesékkel csak többek lehetünk.