Mi kerüljön a fa alá? – Top 10 kedvenc Montessori ajándékunk
„Minden gyermekben megvan a cselekvési vágy és a világmindenség megismerésének igénye, csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni.” Mondta a méltán híres pedagógiai-pszichológiai iskola megalkotója Maria Montessori, mi pedig ennek szellemében összegyűjtöttünk pár karácsonyi ajándékötletet, amivel a gyermekek szabadon kibontakoztathatják képességeiket. Mutatjuk, hogy szerintünk mi kerüljön a fa alá.
1. Palacsintázó
2 éves kortól
Talán nincs erre hivatalos adat, de valószínűleg tízből kilenc kisgyeremek a palacsintát ajánlja! Az pedig, hogy epres, csokis, vagy sós változat készüljön, döntse el a vendég. Ez a játék amellett, hogy szerepjátékon keresztül fejleszti a kommunikációt, megdolgoztatja a kreativitást, a kézügyességet is próbára teszi, hiszen előfordulhat, hogy egy vendég négy emeletes verziót kíván meg minden lehetséges töltelékkel. A csomag tartalmaz tányért és serpenyőt is, így a tálalásra sem lehet panasz.
2. Montessori toronyépítő játék – Dzsungel
1 éves kortól
Vidám színek, markolnivaló formák és vicces figurák – általában ez jellemzi a Moulin Roty márkát és ez a toronyépítő játékuk esetében sincs másként. A klasszik montessori-torony átdolgozása, amely segíti a kéz-szem koordinációt, fejleszti a koncentrációt és nem utolsó sorban imádnivaló dísze tud lenni a gyerekszobának.
3. Fagyöngyök – Erdei állatkák
3 éves kortól
Ezekkel az édes erdei állatkákkal tarkított gyöngyfűző különböző formáival több fronton is stimulálja a gyerekek érzékszerveit. Fejleszti a koncentrációt és a kreativitást, ráadásul a tapasztalatunk az, hogy a kislányokat teljesen “beszippantja” az alkotási folyamat. Azt pedig az anyukák sem bánják, ha az ebből készült ékszerkollekciót viselhetik. Figyelem, kistesó közelébe ne kerüljön!
4. Művészeti műhely
6 éves kortól
A Djeco Művészeti műhely kollekciójával az idősebb gyerekeket szólítja meg. Több híres alkotó nyomdokaiba léphetnek a kis festőművészek. A minta, az eszköztár és a pontos útmutató pedig adott. Hogy mégis mit hoznak ki belőle a gyerekek, már az ő kezükön és képzelőerejükön múlik.
5. Orvosi táska
3 éves kortól
Sok kisgyermek számára az orvosi rendelő a világ egyik legfélelmetesebb helye. A hasonló frusztrációk feloldására talán a legegyszerűbb és leghatásosabb eszköz a szerepjáték. Ajánljuk ezt azoknak a gyerekeknek, akik tartanak a doktoroktól és azoknak is, akiket már korán magával ragad ez a nemes hivatás.
6. Festőköpeny
3 éves kortól
Varázslatos, mikor a gyerekek elkezdenek temperával, nyomdával, vagy épp csillámporral és gyurmával “dolgozni”. Aztán az is varázslatos, mikor a szennyestartót kipakolva szembesülünk a munkás ruhákkal. Elkerülhető a baleset ezzel a festőköpennyel, amivel nem kell gátat szabnunk az alkotói szabadságnak, egyszerűen csak megtiszteljük a művészt egy erre a célra kinevezett festőköpennyel.
7. Fa gyöngyfűző kicsiknek
2 éves kortól
Az apróbb gyöngyök előfutára lehet ez a nagyobb darabokból álló fűzős készlet. A kicsik itt is kellőképp megdolgoztatják koncentrációs képességeiket, ujjacskáik és kéz-szem koordinációjuk is finomodik. Ne gondoljuk, hogy itt vége a játéknak! A 18 fa figurával egy történetet is kitalálhatunk, vagy játszhatunk egy zsák segítségével formafelismerő játékot is.
8. Ze Mirror – Képkirakó
3 éves kortól
Igazi különlegesség ez a képkirakó, zsenialitása pedig épp az egyszerűségéből fakad. A tükör vissza-visszatérő eleme a montessori pedagógiának, amit ebben a játékban is élvezhetünk. A gyerekek 3 éves korukra már összefüggésekben gondolkoznak, ezt támogatják ezek a mókás ábrák és a szinte semmiből kirajzolódó halacskák is, amik igazán megdolgoztatják képzelőerejüket.
9. Noé bárkája gyerekeknek
1,5 éves kortól
A Bilbiai történetek talán a karácsonyi időszakban kerülnek elő leggyakrabban, ezzel a meseszép játékkal pedig szemléletesebben is elmesélhetjük Noé történetét a nagyobbaknak. A kicsik pedig élvezhetik, hogy állatok lepnek el egy hatalmas hajót. Fejleszti a kommunikációt, a képzelőerőt, és akár az állathangok ismételgetésével a beszédbeindításban, szótanulásban is segíthet.
10. Montessori tanulótorony
2 éves kortól
A gyerekek mindenben részt akarnak venni és ez így is van jól. Ahogy Maria Montessori is megfogalmazta: „Kezdeményezni, azután hagyni, hogy a gyermek szabadon kibontakoztathassa képességeit.” Engedjük, hogy gyermekeink kapcsolódjanak be azokba a tevékenységekbe, amik érdeklik őket és biztonságos számukra, legyen ez egy tészta gyúrása vagy a zöldségek mosása. Természetesen nem serénykedhetünk úgy a konyhában, hogy mindeközben gyermekünk a pulton ül (netalántán már áll…), erre tökéletes megoldást nyújtanak a konyhai fellépők.
Reméljük listánkban mindenki megtalálta a kedvére valót, akár saját gyermekének keres ajándékot, akár ismerős vagy rokon számára szeretne egy kis kedvességgel szolgálni. Természetesen a legfontosabb, hogy karácsonykor – és egyébként az egész év során – együtt legyünk és tartalmas időt töltsünk el a gyerekekkel. Montessori karácsonyi ajándéklistánk pedig pont ehhez megfelelő játékokat szedett egy csokorba.
Nézz körül Montessori játékaink között:
TOVÁBBI MONTESSORI JÁTÉKOK